  NAJNIŻSZE CENY   TOWAR NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI   SPRAWDZONY SPRZEDAWCA ROWERÓW   ZAMÓWIENIA TELEFONICZNE: +48 17 22 18 669
Darmowa dostawa
DARMOWA DOSTAWA Dostawa "POWIAT ROPCZYCKO-SĘDZISZOWSKI" Darmowa dostawa (min 999zł ) JUŻ OD 999,00 zł

Jak dobrać rozmiar roweru dla dziecka?

Jak dobrać rozmiar roweru dla dziecka?

Zakup pierwszego jednośladu dla dziecka to wielkie przeżycie – zarówno dla rodziców, jak i małego rowerzysty. To także często początek pięknej przygody, która trwa przez kolejne lata, przynosząc wiele radości i satysfakcji. Dzisiaj podpowiemy natomiast, jak wybrać rower dla dziecka tak, żeby jazda była bezpieczna, a wehikuł był dostosowany do wieku, możliwości oraz wzrostu pociechy.

Pierwszy rower

Rodzice, którzy chcą sprawić swojemu dziecku miłość do jazdy na jednośladzie zazwyczaj zaczynają od rowerków biegowych. Pierwszy tego typu model można zakupić już kiedy pociecha ma ok. 1,5 roku. To czas, kiedy maluch powoli uczy się koordynacji i może szlifować łapanie równowagi właśnie na rowerku biegowym.

O kolejnym rowerku dla dziecka warto pomyśleć, kiedy maluch ma ok. 3 lat. To dobry moment na przerzucenie się z biegowego na bardziej klasyczny model. Początkowo dziecko może mieć problem z jazdą bez wsparcia, dlatego można rozważyć rowerki z kółkami bocznymi. Kiedy dziecko poczuje się pewniej, można rozpocząć próby samodzielnej jazdy bez tego rodzaju wsparcia np. prowadnikiem, który będzie prowadził rodzic.

Kolejny przełomowy moment z przygodą z jednośladami następuje zazwyczaj w wieku około 5 lat. To czas, kiedy dziecko wyrasta z poprzedniego modelu, co wymusza konieczność zakupu nowego roweru, już bardziej przypominającego te, na których poruszają się dorośli. Dalsza wymiana sprzętu będzie podyktowana rozwojem dziecka, a także jego potrzebami.

Jak dopasować rozmiar roweru?

Czym przede wszystkim powinniśmy się kierować wybierając konkretny model dla dziecka? Kluczowy będzie wzrost pociechy, długość rąk, nóg, a także obliczenie przekroku. Jak zmierzyć przekrok? Najprostszym sposobem jest ustawienie dziecka na płaskim podłożu oraz umieszczenie małej książki między nogami pociechy (możliwie jak najwyżej). Następnie centymetrem należy zmierzyć odległość dzielącą krawędź książki do podłoża – długość przekroju znacznie ułatwi nam dobranie roweru. Producenci jednośladów podają zazwyczaj orientacyjną długość przekroju, dzięki czemu łatwiej dopasujemy sprzęt.

Przed zakupem roweru warto sprawdzić także wielkość kół. Małe dzieci jeżdżą zazwyczaj na jednośladach z 12-calowymi kołami, nieco większe dzieci poruszają się już na 16 calach, 5-8- latki posiadają rowerki z 20-calowymi kołami, zaś starsze dzieci i nastolatki siadają na sprzęcie z 24-calowymi lub większymi kołami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium